2 bin 500 kişi ile 1 kilometrelik fener alayı!

2 bin 500 kişi ile 1 kilometrelik fener alayı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında Samsun'da buluşan Türkiye’nin her yerinden 2 bin 500 öğrenci ve öğretmen 1 kilometrelik kortej oluşturarak fener alayı gerçekleştirdi.

19 Mayıs'ın 100. yılında özel bir kolejinTürkiye’nin dört bir yanındaki 2 bin 500 öğrenci ve öğretmen Samsun’da buluştu.

Bilim, spor, sanat ve robotik alanındaki başarılarıyla Türkiye’yi dünyada temsil eden kolej öğrencilerinin katıldığı buluşma, 500 öğrenci ile Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başladı. 

Program daha sonra ise 2 bin 500 öğrencinin Çobanlı İskelesi’nde buluşmasıyla devam etti. 

Öğrenciler, İstanbul’dan yola çıkarak geçtiği illerde bulunan kampüslerden aldığı bayrağı bir sonraki kampüse teslim ederek 830 kilometre pedal çeviren öğretmenleri Merve Marmara’yı ve Çobanlı İskelesi’ne 1919 metre kala birlikte pedal çeviren arkadaşlarını karşıladı. 

Karşılamanın ardından Merve Marmara Türk bayrağı ve flamayı Kolejin İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel'e teslim etti. Yücel ise Marmara'ya plaket takdim etti.

Sonrasında ise, tüm öğrenciler, öğretmenler ve bisikletliler Fener Alayı gerçekleştirdi. 

Fener Alayına bando takımı da destek verdi. Çobanlı İskelesinden başlayan Fener Alayı, Gençlik Merkezi’nde sona erdi. 

Fener Alayının bir bölümüne Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de eşlik etti. 

Fener Alayı’nın ardından ise, 19 Mayıs Kampüsü’nde öğrencilerden oluşan koro 19 Mayıs temasıyla şarkılar seslendirdi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER