HaberlerFiltre Pres Plakası Nedir? Kullanım Alanları

Filtre Pres Plakası Nedir? Kullanım Alanları

Filtre pres, temelde arıtma mekanizması olarak tanımlanabilir.

Filtre Pres Plakası Nedir? Kullanım Alanları

Çamur arıtma mekanizması ya da susuzlaştırma mekanizması olarak da bilinen filtre presler farklı sektörlerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Filtre presler fabrikasyonlarda ve çevre mühendisliğinde sıklıkla kullanılan mekanizmalardır.

Filtre pres endüstriyel ya da evsel atık su arıtma tesisleri ve diğer üretim süreçleri nedeniyle meydana gelen katı partiküllerinin ayrıştırılmasını sağlayan filtrasyon sistemleridir. Filtre pres sistemlerinde filtre pres plakaları kullanılmaktadır.

Filtrasyon işlemlerinde kullanılan filtre pres plakaları, katı-sıvı ayrımının yapıldığı filtreleme ünitesini oluşturmaktadır. Filtre pres ile atık su arıtma sistemlerinde oluşan çamur, kum veya diğer katı maddelerin mekanizmadan ayrıştırılması sağlanmaktadır.

 Filtre pres plakaları birçok değişikliğe uğrayarak günümüzdeki halini almıştır. Filtre pres plakaları 1800'lü yıllarda dolu-boş plakalar şeklinde kullanılmaktaydı. Çamur susuzlaştırma alanlarında çoğunlukla faydalanılan bu plakaların ardından 1900'lü yıllarda Alman mühendisler tarafından Chamber tipi filtre pres plakaları üretilmeye başlandı.

 Filtre Pres Plaka Çeşitleri

Filtre pres plakaları dayanıklılık ve avantajlarına göre çeşitli şekillerde yer almaktadır. Filtre pres, plaka çalışma özelliğine bağlı olarak 3 kısma ayrılmaktadır. Bunlar;

 Otomatik Filtre Presler: Kullanım açısından en pratik filtre presler arasında yer almaktadır. Kek boşaltma veya plaka taşıma işlemlerini otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

 Yarı Otomatik Filtre Presler: Plakaların operatör yardımıyla taşındığı ancak hidrolik pistonların elektrikle çalışan motorlar ile tahrik edildiği sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Manuel Filtre Presler: Plaka taşıma ve hidrolik piston operatör aracılığıyla taşınmaktadır.

 Filtre Pres Plaka Çalışma Prensibi

Filtre pres mekanizmalarında katı-sıvı karışımın içerisinden katı partiküller filtre plakaları ve filtre bezleri aracılığıyla ayrıştırılmaktadır. Katı maddelerin sistemin dışına atılması mantığından hareketle sistem çalışmaktadır. Gereksinim duyulması halinde filtre pres plakalarında küçük değişiklikler yapılarak ayrıştırma ve susuzlaştırma işlemlerine şekil verilebilmektedir. 

Filtre pres plakalarının hidrolik basınçla sıkıştırılması sonucunda katı-sıvı maddelerin ayrıştırılması sağlanmaktadır. Plakaların arasında yer alan ve biriken katı maddeler bölmenin açılmasıyla dışarı atılmaktadır.

Filtre pres plakalar birçok sektörde yaygın olarak kullanılan ürünlerdir. Filtre pres plakaları; katı-sıvı arıtma tesisleri, kimya sanayii, gıda sektörü, yağ süzme işlemi yapan fabrikalar, mermer üretim fabrikaları, geri dönüşüm yapılan sektörlerde atıkların filtrasyon işlemlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir.

 https://eksenaritma.com.tr/

İLGİLİ HABERLER

Hasta Yatağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?Hasta Yatağı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

SIRADAKİ HABER