Çarşamba’da örnek çalışma

Çarşamba’da örnek çalışma

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, “Belediyemizin öz kaynaklarıyla yapımına başladığımız Çarşamba Kentsel Dönüşüm çalışmaları Türkiye’ye örnek oluyor” dedi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde kentsel dönüşüm çalışmaları 275 dönümlük bir alanda devam ediyor. Doğuyaka Bölgesi’nde Hasbahçe, Bafracalı, Helvacalı ve Orta Mahalle sınırları içerisinde 3 bölgeyi kapsayan kentsel dönüşüm çalışmaları ile Çarşamba yeni konut, ticaret ve sosyal alanlara kavuşuyor. 38 milyonluk yapım ihalesiyle çalışmaları devam eden kentsel dönüşüm tamamen belediye kaynaklarıyla yapılıyor.

HAK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLMİYOR

Kentsel dönüşüm çalışmalarında hak sahiplerini mağdur etmediklerini kaydeden Başkan Dündar, “Şehrimizde imar planına aykırı yapılmış, kent dokusuna ve insanca yaşama şartlarına uygun olmayan mekanları hemşehrilemizle tamamen anlaşmaya dayalı bir modelle yeniliyoruz. Çalışmalar, hiçbir vatandaşımızı evinden veya iş yerinden uzaklaştırmadan olacak. Boş alanlarda 2 bölgede 8 blokta inşaatımız devam ediyor. Bu inşaatlarımızı tamamlayıp anlaştığımız hak sahiplerini buraya taşıdıktan sonra, boşalan alanlarda yeni etaplarla inşaatlarımızı devam ettireceğiz. Bu yönüyle şuana kadar hiçbir şekilde hak sahiplerini sıkıntıya düşürmeden yürüttüğümüz bir model ile çalışıyoruz. Çalışmalarımız Karadeniz sahil yolunun her iki tarafında çok eski dönemlerden kalma eski sanayi yapıları ve işyerlerinin bulunduğu alanlarda devam edecek” şeklinde konuştu.

ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN

Kentsel dönüşüm çalışmasının tamamen belediye imkanları ve kaynaklarıyla devam ettiğini dile getiren Dündar, “Şu ana kadar 700’e yakın hak sahibiyle daire karşılığında anlaşırken, 8 milyon bedel ödeyerek diğer hak sahiplerinden satın alma yaptık. Kentsel çalışmalarımız kapsamında Çarşamba Belediyesi olarak 38 milyonluk yapım ihalesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Memleketimize ve buradan faydalanacak olan bütün hemşehrilerimize şimdiden hayırlı olsun diyorum” diye konuştu. 

EN ÇOK OKUNAN HABERLER