Meteoroloji'den 100. Yıla Özel Meteoroloji Balonu

Meteoroloji'den 100. Yıla Özel Meteoroloji Balonu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce, 19 Mayıs 1919’un 100. yılı etkinlikleri kapsamında 9 farklı Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nde liseli öğrencilerle birlikte eş zamanlı olarak meteoroloji balon atımı gerçekleştirildi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışlarının 100. yıl etkinlikleri kapsamında Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce Türkiye genelinde “Radyosonde Balon Atımı” gerçekleştirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bağlı 9 Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Radyosonde Balon Atımı”nın Samsun’daki ayağı Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nde yapıldı. 

Etkinlik kapsamında özel bir fen lisesi 10. sınıf öğrencilerine öncelikle Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce ve diğer yetkililer tarafından meteoroloji binası ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Daha sonra ise, “Radyosonde Balon Atımı” alanına geçildi. Burada da balon atımı hakkında öğrencilere bilgiler verildi. Daha sonrasında ise, günde 2 defa yapılan balon atımı gençlerle birlikte gerçekleştirildi. Balona ayrıca, “İstikbal göklerde, bu vatanın gençleri gönüllerde” notu yazıldı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER