İl Müdürlüğümüzden Gıda İsrafına Dikkat Çekmek İçin Anlamlı Etkinlik

İl Müdürlüğümüzden Gıda İsrafına Dikkat Çekmek İçin Anlamlı Etkinlik

Bilindiği üzere, 2019 yılında, 74. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, sürdürülebilir gıda üretiminin gıda güvenliğini ve beslenmeyi teşvik etmekte oynadığı temel rolü kabul ederek, 29 Eylül' ü 'Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafına Karşı Farkındalık Günü' olarak ilan etmiştir.

Bakanlığımız da, 20 Mayıs 2020 tarihinden bu yana, gıda kayıp ve israfı ile mücadeleyi uluslararası gündeme taşımakta önemli bir rol üstlenmiş ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde başlattığı 'Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık' kampanyasını ulusal ve uluslararası ölçekte yürütmektedir. Bu minvalde, Sayın Bakanımızın da tensipleriyle, kampanya faaliyetlerinin önümüzdeki günlerde de aynı hızda devam ettirilmesi talimatlandırılmıştır.

Etkinlikle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam; "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün yaptığı çalışmada dünyada 1.3 milyar ton gıdanın ülkemizde de 18.2 milyon ton gıdanın çöpe atıldığı ile ilgili bir araştırması var. Birleşmiş Milletler 74. oturumunda buna dikkat çekerek uluslararası gıda israfı kaybının önlemesi için 29 Eylül'ü farkındalık günü ilan etti. Tarım ve Orman Bakanlığımız 2020 yılında 'gıdanı koru, sofrana sahip çık' kampanyasıyla tüm ülkede kampanya başlattı. Gıdaların çöpe gitmesini önlemek, atık gıdalardan yeni bir gıda yapmak ve yemek firmalarında çıkan yemeklerden hayvan yemi yapılmasıyla ilgili birçok çalışma yapıldı. Yine bakanlığımızın özellikle ekmek israfını önlemeye yönelik ciddi çalışmaları var. Burada ise artık olan ekmeklerin, keklerin parçalarını bir araya getirerek yeni bir ürün oluşturarak israfı önlemek için çalışmalar yapıyoruz. Her doğan çocuğun açlık ve yoksulluk tehlikesi vardır. Bunları göz önünde bulundurmamız gerekiyor" dedi.

Etkinliğe katılan öğrenciler zamanlarının çok güzel geçtiğini ve insanların gıda ürünlerinde israf yapmamaları gerektiğini dile getirmişlerdir. Etkinlik, katılımcı öğrencilere hediyelerinin takdim edilmesi ve hazırlanan ikramlıkların misafirlere sunumuyla son bulmuştur.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER