Çarşamba'da Kivi Hasat Etkinliği

Çarşamba'da Kivi Hasat Etkinliği

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde, Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından '2023 Yılı Kivi Hasat Etkinliği' düzenlenmiştir. Etkinlik, 2015 yılında Çarşamba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından proje kapsamında verilip tesis edilen 8 yaşındaki 101 ada 177 parseldeki 15 dekar alanda Savaş Aydemir'e ait

Programa Çarşamba Kaymakamı Doç. Dr. Şükrü Yıldırım, Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, İlçe Jandarma Komutanı Bnb. Mustafa Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Barik Çiçek, İlçe Müftüsü Cemal Uzun, Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydın, İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Muhammed Faruk Akyüz, Çarşamba Şeker Fabrikası Müdürü Mevlüt Dülger, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Betül Bayraklı, İlçe Tarım Orman Müdürümüz İrfan Öztürk, Birlik ve Oda Başkanları, teknik personel ve çiftçilerimiz katılım sağlamıştır.

Törenin açılış konuşmasını Programın ev sahibi Çarşamba Eğrikum Mahallesi'nden Çiftçimiz Savaş Aydemir yapmıştır. Akabinde konuşan Samsun Tarım ve Orman İl Müdürümüz İbrahim Sağlam; " Çarşamba Ovamızda her ne kadar fındık üretimi ağırlıklı olsa da, alternatif ürün olarak kivi gibi tıbbi aromatik bitki aronya gibi ürünler de üretiliyor. Karşılaştırdığımızda getirisi yaklaşık bir buçuk kat daha fazla görünüyor. Dolayısıyla fındığın olmadığı yerlerde, çiftçimize ürün çeşidi olarak kiviyi önerebiliyoruz.

Ülkemizde kivi üretimi en fazla Marmara ve Karadeniz'de var. Kivinin; Ülkemizde 42 bin dekar alanda 100 bin ton üretim bulunmaktadır. İlimizde ise 5.020 dekar alanda 12.977 ton Kivi üretimi gerçekleştirilmektedir. İlimiz Kivi Üretimde Ülkemizde %12,88 pay ile 3. sıradadır.

Çarşamba ilçemiz ise Ülkemizin en fazla kivi üretim alanına sahip ilçesidir. Çarşamba ilçemiz tek başına 12.320 ton üretim ile ilimiz kivi üretiminin yüzde 95'ini gerçekleştirmektedir. İlçemiz de aynı yerde 600 dekar alanda Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük kivi bahçesi bulunmaktadır. Bu alanda ve ilçemizde üretilen kivi yurtdışına ihraç edilmektedir.

Kilo fiyatı 20 – 25 tl arasında değişen kivide en önemli ihtiyaç soğuk hava deposudur. Sanayicilerimizden veya sektör içindeki çiftçilerimizden bu ihtiyacı karşılamak isteyen olursa buna yüzde50 hibe desteği sağlayacağız. Özel sektörün küçük çaplı soğuk hava depoları olsa da İlimiz geneline baktığımızda bunu tamamlanması gereken bir ihtiyaç olarak görüyoruz. Ayrıca paketleme ve işleme konusunda da sektörün gelişmesini istiyoruz. Çiftçilerimize hayırlı ve bereketli bir hasat diliyor, programa katılanlara teşekkür ediyorum." dedi.

Sonrasında konuşan Çarşamba Kaymakamı Doç Dr. Şükrü Yıldırım ise Kivinin bu havzada tuttuğunu, piyasasında sorun olmadığını, üreticinin de memnun olduğunu gördüklerini söylemiştir. Soğuk hava deposu konusunda yer tahsis edileceğini söyleyen Yıldırım da İlçedeki bu ihtiyacı gidermek için girişimcilere çağrıda bulunmuştur.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve çiftçiler birlikte kivi toplayıp toplu hatıra fotoğrafı çektirmişlerdir.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER