Karadeniz’in En Büyük Sebze Serasında

Karadeniz’in En Büyük Sebze Serasında

Sezonun İlk Domates Hasadı Yapıldı

İl Müdürü İbrahim Sağlam, ilimiz Çarşamba ilçesinde bulunan Karadeniz’in en büyük sebze serasında sezonun ilk domates hasadına katıldı. Şube ve İlçe Müdürleri ile Or-Sam Tarım yetkililerinin de katılımıyla gerçekleşen domates hasadında konuşan İl Müdürümüz İbrahim Sağlam, ilimiz yaş sebze sektörü hakkında şu bilgileri verdi:

Kızılırmak ve Yeşilırmak Nehirlerinin bereketlendirdiği Bafra ve Çarşamba Ovalarına sahip olan Samsun, birçok tarımsal üründe Türkiye'de ilk sıralarda yer alıyor. Verimli ovaları olan ilimiz, ülkemizde sebze üretiminde çok önemli bir yere sahip. Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü Ovalarında üretilen ürünler, ülkenin dört bir tarafına gönderiliyor. İlimizde yetiştirilen yazlık ve kışlık sebzeler, yurt içinin yanı sıra yurtdışına da ihraç ediliyor. Üretime müsait verimli ve geniş tarım alanları sayesinde sebzelerin iyi koşullarda ve kaliteli olarak yetişebildiği illerimizden biridir. İklim ve toprak şartlarının uygunluğu, coğrafi yapısının tüketim merkezlerine yakınlığı, ulaşım şartlarının kolaylığı, yöre şartlarında markalaşma eğilimi gösteren sebze çeşitlerinin üretilebilmesi, sulanabilir alanları, organik üretimin rahatlıkla yapılabileceği tarımsal yapının varlığı ile ilimiz, sebze yetiştiriciliğinde Türkiye’nin önde gelen illerindendir. Bunun yanısıra liman şehri olmamız nedeniyle, ihracatta da önemli bir merkez durumuna gelmiş bulunmaktayız.

Bugün domates hasadını gerçekleştireceğimiz sera, İlimiz ve çevre illerinin önemli miktarda sebze ihtiyacını karşılayan Or-Sam Tarım’a ait, Karadeniz’in en büyük sebze serasıdır. 08.06.2007 Tarihinde, mesleğinde uzman olan Ziraat Mühendisi Şinasi Tuncer, Ziraat Mühendisi İbrahim Süzen, Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Yanılmaz, Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Kargı, Ziraat Mühendisi Abdullah Kalafat, Ziraat Mühendisi Ahmet Coşar tarafından kurulmuştur.

Or-Sam Tarım 75.000 metrekare kapalı alanda üretim yapmaktadır. Şu an 23 kadrolu çalışanı, sezonda 100 kadar yevmiyeli personeli bulunmaktadır. Genellikle yaz döneminde domates, kış döneminde ise marul üretimi yapılmaktadır. Yıllık 1.100 ton domates ve 80 ton patlıcan üretimi yapılmakta olup ağırlıklı olarak Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon illerine satış yapılmaktadır” dedi.

Or-Sam Tarım’ın Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarından yararlandığını belirten İl Müdürü İbrahim Sağlam, ”Söz konusu Tarım İşletmesinde, Kırsal Kalkınma Yatırımlarından, 9. etap 2014-2015 yıllarında Alternatif Enerjili Sera Kurulum Projesi uygulanmıştır. Polikarbon örtülü çelik konstrüksiyonlu, damla sulama sistemli sera yapımı ve serada kurulacak makine ekipmanların enerji ve ısı ihtiyacını karşılamak için alternatif enerji olarak güneş enerji sistemi kurulmuştur. Proje Toplam Tutarı 3.787.052,61 TL olup, 1.500.000 TL destekleme ödemesi yapılmıştır” dedi.

İl Müdürü İbrahim Sağlam, hasadın ilimiz ve ülke tarımına hayırlı olmasını belirterek bol ve bereketli bir sezon olmasını diledi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER